Monrad
Stevns

Udviklingen i medlemstal i idrætsforeningerne i Stevns Kommune - Orientering

00.01.00-G01-32-26 -

Prompt resultater

Relevans v1

Relevans

Nej

Bilag

First-agenda Sagsfremstilling

Resume

DGI og Danmarks Idrætsforbund (DIF) har offentliggjort medlemstallene for 2025. Tallene viser fortsat fremgang i idrætsforeningerne på landsplan og en mindre, men stabil stigning i Stevns Kommune. I Stevns Kommune er medlemstallet steget med 99 medlemmer svarende til 0,8 % sammenlignet med 2024. Samtidig viser tallene forskellig udvikling på tværs af aldersgrupper, med fremgang blandt unge voksne og seniorer samt tilbagegang blandt børn og visse voksenmålgrupper.

Indstilling

Forvaltningen indstiller, at Folkeoplysningsudvalget tager orienteringen om udviklingen i medlemstallene i idrætsforeningerne i Stevns Kommune til efterretning.

Beskrivelse af sagen

DGI og DIF’s samlede medlemstal på landsplan udgør i 2025 i alt 2.525.038 medlemmer, hvilket er en stigning på 40.821 medlemmer i forhold til året før. Det er fjerde år i træk med fremgang og første gang, at medlemstallet overstiger 2,5 mio.

I Stevns Kommune er idrætsforeningernes samlede medlemstal i 2025 opgjort til 11.865 medlemmer, hvilket svarer til en stigning på 99 medlemmer, eller 0,8 %, sammenlignet med 2024. Fremgangen markerer femte år i træk med stigende medlemstal efter tilbagegangen under coronaperioden.

Medlemsudviklingen i Stevns Kommune fordeler sig forskelligt på aldersgrupper:

Målgrupper med fremgang:

  • Unge 19–24 år: Stigning på 16,2 %, særligt inden for golf og fodbold.
  • Voksne 25–39 år: Stigning på 2,9 %, primært drevet af golf og sejlsport.
  • Seniorer 60–69 år: Stigning på 2 %, især inden for golf og gymnastik.
  • Seniorer 70+ år: Stigning på 6,4 %, hvor golf og badminton har haft fremgang.

Målgrupper med tilbagegang:

  • Børn 0–6 år: Fald på 6,4 %, særligt inden for gymnastik.
  • Børn 7–12 år: Fald på over 2 %, primært drevet af faldende medlemstal i gymnastik og golf.
  • Voksne 40–59 år: Fald på 1,4 %, særligt inden for fitness og MTB.

Samlet set viser tallene, at idrætsforeningerne i Stevns Kommune fortsat tiltrækker borgere, men også at udviklingen varierer mellem målgrupper og aktivitetsområder.

Kilde: Kirstine Schlawit, Kommune- og ledelseskonsulent i DGI
fremsendt til Fritid den 26.03.2026

Retsgrundlag

Folkeoplysningsudvalget

Er du enig eller uenig?


22 items
  • Lydfiler null
  • Ressourcer null
  • Felter 1 items
    1. 6 items
      • Navn ""
      • Html "<div><div id='sagsfremstillingContainer'> <div><h3>Resume</h3> <span class='resume'><div>DGI og Danmarks Idrætsforbund (DIF) har offentliggjort medlemstallene for 2025. Tallene viser fortsat fremgang i idrætsforeningerne på landsplan og en mindre, men stabil stigning i Stevns Kommune. I Stevns Kommune er medlemstallet steget med 99 medlemmer svarende til 0,8 % sammenlignet med 2024. Samtidig viser tallene forskellig udvikling på tværs af aldersgrupper, med fremgang blandt unge voksne og seniorer samt tilbagegang blandt børn og visse voksenmålgrupper.</div></span> <h3>Indstilling</h3> <span class='indstilling'><p>Forvaltningen indstiller, at Folkeoplysningsudvalget tager orienteringen om udviklingen i medlemstallene i idrætsforeningerne i Stevns Kommune til efterretning.</p></span> </div> <h3>Beskrivelse af sagen</h3> <span><div><p>DGI og DIF’s samlede medlemstal på landsplan udgør i 2025 i alt 2.525.038 medlemmer, hvilket er en stigning på 40.821 medlemmer i forhold til året før. Det er fjerde år i træk med fremgang og første gang, at medlemstallet overstiger 2,5 mio.</p><p>I Stevns Kommune er idrætsforeningernes samlede medlemstal i 2025 opgjort til 11.865 medlemmer, hvilket svarer til en stigning på 99 medlemmer, eller 0,8 %, sammenlignet med 2024. Fremgangen markerer femte år i træk med stigende medlemstal efter tilbagegangen under coronaperioden.</p><p>Medlemsudviklingen i Stevns Kommune fordeler sig forskelligt på aldersgrupper:</p><p>Målgrupper med fremgang:</p><ul><li>Unge 19–24 år: Stigning på 16,2 %, særligt inden for golf og fodbold.</li><li>Voksne 25–39 år: Stigning på 2,9 %, primært drevet af golf og sejlsport.</li><li>Seniorer 60–69 år: Stigning på 2 %, især inden for golf og gymnastik.</li><li>Seniorer 70+ år: Stigning på 6,4 %, hvor golf og badminton har haft fremgang.</li></ul><p>Målgrupper med tilbagegang:</p><ul><li>Børn 0–6 år: Fald på 6,4 %, særligt inden for gymnastik.</li><li>Børn 7–12 år: Fald på over 2 %, primært drevet af faldende medlemstal i gymnastik og golf.</li><li>Voksne 40–59 år: Fald på 1,4 %, særligt inden for fitness og MTB.</li></ul><p>Samlet set viser tallene, at idrætsforeningerne i Stevns Kommune fortsat tiltrækker borgere, men også at udviklingen varierer mellem målgrupper og aktivitetsområder.<br><br><em>Kilde: Kirstine Schlawit, Kommune- og ledelseskonsulent i DGI</em><br><em>fremsendt til Fritid den 26.03.2026</em></p></div></span> <h3>Retsgrundlag</h3> <span class='ukendt'><p>Folkeoplysningsudvalget</p></span> </div></div>"
      • Tekst null
      • Id "00000000-0000-0000-0000-000000000000"
      • Link "https://dagsordener.stevns.dk/Vis/Pdf/bilag/afc5b96d-0b5c-4b31-9ca7-f6ca631be619"
      • DocumentId "afc5b96d-0b5c-4b31-9ca7-f6ca631be619"
  • Presentations null
  • ItemDecision null
  • SagsNummer "00.01.00-G01-32-26"
  • Navn "Udviklingen i medlemstal i idrætsforeningerne i Stevns Kommune - Orientering"
  • Punktnummer "21"
  • Bilag 0 items
    1. Documents null
    2. Id "7aa6c213-8d5b-42ed-8f81-49c284fd5f79"
    3. IntegrationUid "00000000-0000-0000-0000-000000000000"
    4. CorporationUid "00000000-0000-0000-0000-000000000000"
    5. AgendaUid "e89c1e09-d7b1-4fe3-90a2-77eb4a861085"
    6. Number "21"
    7. Sorting 7
    8. IsOpen true
    9. CaseNumber "00.01.00-G01-32-26"
    10. SourceId "7acc1895-4760-4d1b-9708-fa4d26fc1867"
    11. Caption "Udviklingen i medlemstal i idrætsforeningerne i Stevns Kommune - Orientering"
    12. CasePresentationUid null
    13. ExternalAgendaItemAttendees 0 items